Търсене в този блог

ЮГОЗАПАД

Алинското кале - Крепостта е разположена на около 7 километра от село Алино, община Самоков. Разположено в непосредствена близост до Алинския манастир „Възнесение Господне“.Останките от крепостната стена на места достигат до височина от 2,5 метра. В миналото стените са ограждали двор с площ около 3 декара. Предполага се, че Алинското кале е построено през периода 12-13 век и е продължила да съществува до средата на 17 век.

Батил (Бояна) - Тази средновековна българска крепост се намира на връх Момина скала (1087м), на левия бряг на Боянска река. Крепостта се споменава често от византийски летописци. Най-вероятно тук е било седалището на севастократор Калоян, ктиторът на прочутата със своите стенописи Боянска черква и управител на Средецка област. В района на крепостта не са правени археологични разкопки. Следите от крепостта са незначителни. Останките от крепостта се намират отляво на пътеката от кв. Бояна за Копитото и от Бояна се стига за около 50 минути. Боянската църква е единствената напълно запазена част от средновековната крепост Батил (Боянска крепост) - една от крепостите, осигуряващи защитата на Средец.

Землънград - Крепостта се намира на десния бряг на р. Струма в живописния Земенски пролом. Крепостта е оградена от три страни от меандър на реката, като непристъпните скали се издигат до 130 метра над нивото на реката. Археологическите проучвания показват, че крепостта е построена през ХІІІ век, но първите строежи са от ІV век. Останките от крепости из целия пролом показват, че крепостта е не е изолирана, а е част от охранителна система покрай път свързващ Пауталия (Велбъжд) с областта Мраката (сега Радомирско). Развалините от Землънград се намират почти по средата на Земенския пролом, между град Земен и село Раждавица. Най-удобно е обаче, да се слезе на жп спирка Полска Скакавица.



Кладнишка крепост е името на средновековна българска крепост, разположена на югозападните склонове на планина Витоша, близо до село Кладница, Пернишко. Чрез археологически разкопки и проучвания е установено, че Кладнишката крепост е построена в периода 5 - 6 век. Крепостта е принадлежала кьм система от планински крепости, защитавали подстъпите на град Сердика.

Кракра е средновековната крепост, разположена в югозападната част на град Перник на неголямо скалисто плато. Тя се свързва с името на войводата Кракра, който е водил самостоятелни военни действия срещу Византийската империя.

Момина кула - Крепостта се намира до гр. Гоце Делчев и е разположена върху хълм, ограден от три страни от дълбоки долини. Вероятно е построена през ІІ-ІІІ век, след което е изоставена и възстановена едва през ХІІ век. Името си е получила от едно предание, според което крепостта е построена от сестрата на цар Иван Шишман, след като успяла да избяга от турски плен.

Петлюка е името на крепост разположена в планина Вискяр. Крепостта се е издигала близо до връх Пеключки камък. От древната крепост са останали части от стените като останките не надминават на височина 1,20 метра, а на ширина са около 1,50 метра. В центъра на заграждението се намира кладенец, от който след разчистване са открити 8 м дълбочина. В близост до крепостта, в подножието на връх Пеключки камък се намира пещерата Петлюка. На няколко километра от крепостта се намира село Гургулят.

Самуилова крепост (Ключ) e името на средновековна крепост, разположена между планините Беласица и Огражден в т.нар. Ключка клисура. Намира се на невисок хълм на десния бряг на река Струмешница, на 5 км северно от село Ключ. Построена е вероятно в периода 1009-1013 г. по време на управлението на цар Самуил.

 

Траянови врата - Проходът е наречен така, по името на римския император Траян, който през 2 век строи на хълма над прохода крепост като символична граница между провинциите Тракия и Македония. Крепостта е известна също и като Щипон. През съседния на крепостта хълм е прокопан тунелът „Траянови врата“, част от автомагистрала „Тракия“. Тунелът се намира на разстояние около 55 километра от София, а най-близкият до него град е Костенец.

Церово е една от най-големите планински крепости на територията на България. Крепостта се намира на левия бряг на река Струма, на неголямо разстояние от село Церово и има площ от около 23 декара. Крепостта се намира на няколко километра западно от едноименното село. Чрез археологически разкопки и проучвания е установено, че крепостта Церово е построена през 3 век.

Чертиград е крепост в Западна България. За достигане до нея се използва пътят през село Ямна, което се намира на около 3 км. Чертиград се намира на 1284 метра надморска височина, а археолозите са го обявили за историческа развалина.

Няма коментари:

Публикуване на коментар