Търсене в този блог

ЮГОИЗТОК

Малкото кале е древна крепост на едноименния хълм - най-високия от веригата Меден рид. Намират се край Созопол, южно от крепостта Лободово кале. Археологическите разкопки на хълма показаха, че още през ранножелязната епоха там е имало селище. Това селище и крепостта са построени от траките-скирмиани в XIII-XII в. пр.н.е. В края на V - началото на IV в. пр.н.е. то е било заградено с крепостна стена, изградена от ломен камък без спойка, като в стените й са включени огромни каменни валуни с височина 7-8 м. Заградената площ е 4 дка.

Маркели или Маркелли (на гръцки Μαρκέλλαι, Маркеле) е името на средновековна византийска крепост, която днес се намира на територията на община Карнобат в България, на около 7,5 километра от град Карнобат. Крепостта заема западния край на възвишението Хисар, което е част от южната верига на Източна Стара планина. Крепостта възниква през късната Античност и първоначално е защитавана от крепостна стена, а през Средновековието - от изградени мощни земни отбранителни валове. Естествени защитни прегради към крепостта са река Мочурица, която е и неин основен водоизточник, и скалните откоси в северозападната част. Крепостта има зрителна връзка с много укрепени селища в околността, по-важните от които са:
* античният и средновековен комплекс от две крепости и няколко големи селища на 1-2 километра западно-северозападно от село Зимен;
* крепостта на Войнишкия Бакаджик на около 2 километра южно от село Войника;
* крепостта над Марашкия проход на около 4 километра западно от село Седларево;
* "Малкото" и "Голямото кале" на 4-4,5 километра северозападно от село Везенково;
* крепостта "Обраслото кале" на около 1 километра северно от село Подвис;
* крепостта на Големия Бакаджик.
Освен с тези обекти, Маркели има много добра видима връзка и с Мокренския проход, с района на Върбишкия проход, с местността Яйлата в Ришкия проход и други.


Ранули - Едно от най-старите населени места по черноморското крайбрежие е долната част на поречието и устието на река Ропотамо. В района на устието е локализиран древен град, възникнал преди повече от 5 хилядолетия, като в епохата на Римската империя е бил един от сериозните центрове по черноморието. На скалистия, обрасъл със зелени дървета връх, наречен днес Лъвската глава, намиращ се над устието на реката, е крепостта дала началото на този град. Древното и име е Ранули. В наше време е известна и като Вълчаново кале, тъй като Вълчан войвода е използвал загражденията на крепостта за свой щаб по време на Османската империя. Добре запазените крепостните стени, са изградени от огромни и добре одялани камъни, ограждащи огромна площ - 30 000 кв. м.- един от най-големите укрепени градове на територията на България. По структура на градежа, изследователите отнасят строежа на крепостната стена и на най-старите запазени сгради от епохата на Крито-Микенската цивилизация - 14-16 век пр. н.е.


Русокастро е село в Югоизточна България. То се намира в община Камено, Област Бургас. Близо до селото се намира прекрасна скалиста местност, известна като "Рускиния камък". Сведения за крепостта се съдържат в съчиненията на арабския пътешественик Идриси от 11 век. През 2006 започнаха разкопки по тези места и се предполага, че крепостта Русокастрон е много древно селище, още от времето на траките.

Сикера е название на стара, ранносредновековна местност от тракийски или римски произход. Отбелязана е на картите от 4 — 5 век. Намирала се е в Сливенския балкан, точно на мястото на днешното село Ичера. Предполага се, че днешното село Ичера води началото си и името си именно от тази крепост Сикера.

Няма коментари:

Публикуване на коментар