Търсене в този блог

ЦЕНТРАЛНА СЕВЕРНА

Бяло кале се намира в подножието на северните склонове на Коджаеле и е една от най- загадъчните средновековни крепости на Родопа. Тя е построена върху скалистия стръмен склон на Бяла река и обгражда със стена целият връх. Във центъра на крепостта Бяло кале се издига кула, която е била главната сграда. Височината й е 8м., дължината – 11м., широчината – 9м., а стената й градена с хоросан е дебела 1,6м. Крепостта Бяло кале е била една от най-важните за Източните Родопи – охранявала е пътя минаващ по долината на Бяла река и отвеждащ в Източна Тракия. При археологически проучвания тук са открити монети от Александър Велики, както и златни средновековни монети. В околностите на крепостта Бяло кале се намират живописни селца, повечето от които напълно обезлюдени. Те са със самобитна архитектура, характерна само за този край. В  подножието на Бяло кале тече Бяла река, която образува много меандри и е едно от най-богатите на птици места в Родопите..

Вишеград - Тази родопска крепост се намира на десния бряг на река Арда и е разположена върху скалист връх над яз. "Студен кладенец". Крепостта е малка, 562 кв. м, а запазените стени са високи до 8 м. Построена е най-вероятно през ХІІ-ХІІІ век. Името на крепостта име славянски произход и означава "висок град", име давано на крепости и в други славянски държави.
 

Крепост Лардея възниква в края на ІІІ в. и в началото на ІV в. в източната част на землището на с. Лозенец.

Новград е село в Северна България. То се намира в община Ценово, Област Русе. Село Новград е създадено през 1388 година. През тази година турците разрушават и напълно унищожават византийската и по-късно българска крепост Неокастро (Neocastro). Оцелелите българи изграждат край развалините на крепостта ново селище, носещо името на унищожената крепост - Новград.

Раховец е крепост съществувала в периода III-XV век сл.Хр. в Северна България, недалече от съвременния град Горна Оряховица. През ІІІ и ІV в. от н.е. римският император Аврелий ІІІ строи крепости за охрана на пътищата в провинция Мизия (Северна България) – тогава в границите на Римската империя. Една от тези крепости по-късно е наречена Рахова.

Хисаря (Ловеч) е крепост в град Ловеч, разположена на хълма, носещ същото име, в южната част на града. Крепостта датира от времето на Римската империя, когато на територията на днешен Ловеч се помещава римска станция, наречена „Президиум“.
 


Царевец  е разположена край самия център на град Велико Търново. Тя е била главната българска крепост по време на Второто българско царство (1185-1393), когато Търново е столица на царството. През Средновековието хълмът, на който е ситуирана, е изцяло застроен с жилищни и административни постройки. Царевец е сред Стоте национални туристически обекта, има печат на БТС.

ЛЕГЕНДАТА:
Царевец , Момина крепост и Трапезица се намират в град Велико Търново. Легенда разказва, че там в римско време имало укрепления, които охранявали пътя за великолепния Никополис. Когато варварите нахлули, обсадили и разрушили великия град. Тогава римляните се настанили в калетата. Под тях имало големи подземия свързани с тунел. В галериите римляните пренесли съкровищата на Никополис. Крепостите римляните укрепили и задържали известно време. Когато се наложило да отстъпят, те направили смъртоносни механизми в галериите и ги намазали с отрова. Тайните входове маскирали. Входът на подземието под Царевец се намирал в южната част. По галерия се стигало до подземно езеро. Само човек, знаещ тайната на съкровището можел да продължи. Скрит механизъм източвал водата и по стъпала се стигала друга галерия. От тук надолу имало няколко нива. На всяко римляните оставили по едно съкровище. В галериите към съкровищниците дебнели много опасности... Ако непосветен влезел, никога не щял да се върне жив. Във всяка зала имало безценни предмети - златни и сребърни, украсени със скъпоценни камъни. Безброй златни монети били струпани на купове. Подземието под Момина крепост било на две нива. Съкровището било долу. Входът бил голям геран. На дъното се виждала вода. По стъпала се слизало долу и там встрани започвала галерия. Когато римляните се оттегляли, отгоре сложили каменна плоча и я засипали. Втори вход имало в ниското. Нишанът бил голям четвъртит камък с топка отгоре...

Няма коментари:

Публикуване на коментар